Zwrot podatku
Zwrot podatku z Niemiec

Jeśli byłeś zatrudniony na terytorium Niemiec w ciągu ostatnich 4 lat, to najprawdopodobniej nadpłaciłeś podatek dochodowy. Pewną część lub nawet 100% odliczonego podatku jesteś w stanie odzyskać! Jest to rezultatem określonych przepisów niemieckiego prawa, które ustanawia daną sumę wolną od podatku, jaką masz prawo zarobić w ciągu roku bez płacenia podatku.

Wynika stąd, że gdy w ciągu danego roku płace nie przekroczyły tej sumy, jesteś uprawniony odzyskać odciągnięty podatek w 100%. W przypadku, gdy jesteś wśród osób o większych płacach, organ podatkowy zwróci jedynie podatek nadpłacony.

Aby przeprowadzić zwrot podatku z Niemiec potrzebne są pewne formularze: ksero paszportu lub innego dokumentu tożsamości oraz formularze Lohnsteuerkarte albo Lohnsteuerbescheinigungs uzyskane, od każdego pracodawcy gdy było ich więcej niż jeden w danym roku podatkowym. Są to druki wypełniane przez pracodawcę, który powinien przekazać je pracownikowi na koniec roku podatkowego.

Jeden albo drugi formularz jest niezbędny, bo to on określa, jakie były Twoje roczne płace i jaką wartość podatku od nich zapłacono.

O otrzymanie podatku z Niemiec możesz ubiegać się za ostatnie cztery lata. Procedurę zwrotu można dokonać samemu. Jednak w takim przypadku naraża się na niebezpieczeństwo wystąpienia pewnych kłopotów, jak np.: gubienie przesłanych formularzy, ich nieprawidłowe wypisanie, nieporządek biurokratyczny, czy powolna praca pracowników skarbówki. Z tej przyczyny najłatwiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy z długim doświadczeniem. W takim przypadku procedura zwrotu podatku skróci się do kilku nieskomplikowanych czynności, które jest się w stanie wykonać nawet bez opuszczania domu.

Aby rozpocząć procedurę odzyskiwania pieniędzy wystarczy jedynie zadzwonić do firmy albo zarejestrować się na stronie internetowej, wysyłając Formularz. Potem otrzymasz wiadomość e-mail z wyjaśnieniami procesu zwrotu oraz opisem wymaganych druków, które trzeba przesłać firmie. Można to zrobić poprzez pocztę albo kuriera na koszt firmy. Dodatkową zaletą jest to, że w przypadku gdy nie masz w ogóle wymaganych formularzy, dobra firma jest w stanie je dla Ciebie zdobyć i będziesz w stanie starać się o zwrot należnych Ci podatków!


Ponadto to pośrednik wypisuje dla Ciebie druki podatkowe i wysyła je do odpowiedniego organu podatkowego, z którym następnie pozostaje w kontakcie, w celu kontrolowania oraz przyspieszania procedury zwrotu. O jego postępach będzie Cię odpowiednio powiadamiać wiadomością elektroniczną.

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot? Otrzymanie pieniędzy z Niemiec zabiera około 3 - 6 miesięcy. Zależy to w głównej mierze od tego, jak szybko działa odpowiedni organ podatkowy. W Niemczech nie ma określonego terminu, w jakim urząd skarbowy ma obowiązek zrobić rozliczenia. Dlatego rekomendowane jest, aby nadzorować proces zwrotu i przyspieszać go.

Finanzamt przesyła zwrot przeważnie w postaci czeku. Dlatego jeśli wróciło się już do Polski, mogą zaistnieć trudności z jego spieniężeniem. Skorzystanie z usług przedstawiciela zwalnia od tej niedogodności. Agent przelewa zwrot na określone przez Ciebie konto bankowe w dowolnym państwie.

Nie jest aż tak ważne jak ubiegasz się o zwrot należącego Ci się podatku: we własnym imieniu czy korzystając z usług firmy. Ważne, aby w ogóle starać się o zwrot, a nie ”darować” je niemieckiemu państwu.