Zwrot podatku
Podatek w Norwegii

Coraz więcej jest Polaków wyjeżdzających ”za chlebem” do Norwegii. Wszyscy pracownicy będący zatrudnieni przez norweskiego pracodawcę płacą podatek dochodowy, odciągany za każdym razem z pensji pracownika. Po zakończeniu roku obrachunkowego ma się prawo legalnie otrzymać określoną część albo nawet 100% odprowadzonego podatku.



Jest to następstwem prawa podatkowego obowiązującego w Norwegii, dotyczącego istnienie ulg a także kwoty wolnej od podatku w ciągu roku. Oznacza to, że gdy w ciągu danego roku podatkowego zarobki nie osiągnęły tej sumy, jest się uprawnionym otrzymać pobrany podatek w 100%. Jeśli natomiast dochody okazały się wyższe, organ skarbowy wypłaci jedynie podatek nadpłacony.
Suma zwrotu podatku jest uzależniona od kilku czynników, takich jak min.sumy rocznych zarobków oraz zapłaconego podatku. Należy wiedzieć, że nadpłacenie podatku następuje w większości sytuacji. Z tegoż powodu opłaca się się rozliczać.

O zwrot podatku z Norwegii można starać się aż do 5 lat. Formularze niezbędne do przeprowadzenia zwrotu podatku z Norwegii to: kopia paszportu lub innego dokumentu tożsamości a także formularze RF-1015B od wszystkich pracodawców, w wypadku gdy było ich więcej niż jeden w określonym roku. Jest to dokument wypisywany przez pracodawcę, dokumentujący dane o wynagrodzenia pracownika oraz odciągniętych podatków. W wypadku gdy nie posiada się tego formularza, w zamian mogą zostać użyte ostatnie dokumenty wypłaty płacy.

Selvangivelse jest dokumentem wystawianym przez norweski urząd skarbowy. Zawiera całą informację na temat otrzymanych płac i zapłaconych podatków. Na koniec marca dokumenty te są przekazywane do wszystkich pracowników w Norwegii.

Dokument Skattekort. Każdy, kto zarabia w Norwegii powinien mieć ten druk. Zawiera on osobisty numer Fodselsnummer, tak zwany numer D. Pracodawcy używają tego dokumentu do wyliczania stawki podatku, która musi być płacona z płacy zatrudnionego. Nowy Skattekort jest wystawiany pracownikom w grudniu każdego roku.

O zwrot należącego się podatku można ubiegać we własnym imieniu albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy z odpowiednim doświadczeniem. W takim przypadku procedura zwrotu podatku ograniczy się do niewielu nieskomplikowanych czynności. W przypadku nie posiada się żadnego z wymaganych formularzy, dobry pośrednik może je zdobyć a wtedy będzie można starać się o zwrot przysługujących podatków!

Poza tym w przypadku gdy skorzysta się z pośrednictwa firmy, tryb zwrotu skróci się do kilku prostych czynności i czasami nawet będzie się w stanie przeprowadzić go bez wychodzenia z domu. Jest to ważne w sytuacji kiedy wróciło się już do kraju.

Aby rozpocząć procedurę trzeba wypełnić Formularz, umieszczony na stronie. W wyniku tego dostanie się wiadomość elektroniczną z instrukcjami i spisem niezbędnych dokumentów, jakie następnie należy dostarczyć firmie. Można je przesłać tradycyjną pocztą albo skorzystać z usług kuriera na koszt firmy. Potem już tylko czeka się na pieniądze.

To firma wypisuje formularze podatkowe a następnie wysyła je do odpowiedniego urzędu skarbowego, z którym następnie jest w kontakcie, w celu kontrolowania i przyspieszania procedury zwrotu. O jego przebiegu będzie Cię na bieżąco informować e-mailem.



Ile trwa zwrot podatku z Norwegii? Jeżeli starasz się o odzyskanie podatku za ostatni rok kalendarzowy, norweski organ podatkowy przekaże pieniądze przed końcem października. W przypadku, jeżeli starasz się o zwrot podatku za poprzednie lata, pieniądze są wypłacane w przeciągu 3-4 miesięcy od daty otrzymania potrzebnych dokumentów przez biuro. Gdy ubiegasz się o zwrot indywidualnie, czas zwrotu może być dłuższy.

Dobry pośrednik nie bierze żadnych prowizji z góry. Są one odejmowane dopiero po przyznaniu zwrotu przez norweski organ podatkowy. Ponadto pieniądze zostaną Ci przekazane na wskazane przez Ciebie konto osobiste w dowolnym państwie. Nie będzie więc trudności ze spieniężeniem czeku z norweskiego organu podatkowego.

Jeśli nie czuje się komfortowo w problemie podatków lub nie ma się czasu albo chęci na bieganie po urzędach i wypełnianie formularzy, można skorzystać z serwisu renomowanej firmy i odebrać swoje ciężko zarobione pieniądze, a nie zostawiać je zagranicznemu fiskusowi.